HOKA ONE ONE CARBON X 2 RACE maraton, pol maraton, dolgi teki, cestni copat ODPRODAJA -40%
Proizvajalec: HOKA
Šifra izdelka: HOKA ONE ONE CARBON HOKA Carbon x2 rdeč
Razpoložljivost: Na zalogi
Izberite
* Velikost obutve:
Novost prinaša plošča iz karbonskih vlaken pomaknjena bližje tlom, nova je tudi pene vmesnega podplata. Plošča povečuje zmogljivost teka in s tem hitrost in nove rekorde. Pri enaki moči tečete hitreje. Hoka One One Carbon X2, za vse tekmovalne tekače v cestnih tekih; pol-maraton, maraton, dolgi teki in ultra maratoni.
Raziskave kažejo, da karbonska plošča tekačem zagotavljajo večjo energijsko učinkovitost, saj struktura podplata zagotavlja, da se z vsakim korakom izgubi manj energije. Skrivnost je v podplatu ki je sestavljen iz plasti pene in plošče iz ogljikovih vlaken, ki sta zlepljena skupaj. Poleg tega, da noge zaščitimo pred udarci ob tla, tekaški copati shranjujejo in sproščajo energijo, da nas poganja naprej. Podplat deluje kot vzmet, se stisne, ko tekač pristane, shrani energijo in se spet razširi, da vrne shranjeno energijo v tla.
Pri podobnih konkurenčnih modelih je bilo ugotovljeno da se učinkovitost poveča za okoli 4%.
Nova atletska pravila prepovedujo športne copate s podplatom debelejši kot 40mm in vsebuje več kot eno ploščo, torej ta model ustrezna novim pravilom.
TEKAŠKI COPATI S KARBONSKIM PODPLATOM Timotej Bečan:
Sigurno vas je kar nekaj letos spremljalo letošnji poizkus maratonskega teka pod dvema urama na Dunaju, tako kot je bil enak projekt zastavljen že pred dvema letoma in pol v Monzi. V vse skupaj je seveda vključeno ogromno denarja, z njim pa tudi najnovejša tehnologija, ki se z leti izboljšuje. Na tem mestu ste zagotovo vsaj slišali debato tudi o tehnologiji copat, natančneje o vložku karbona v sam podplat. Morda je Nike pred tremi leti ravno za ta namen izdelal copat, ki ima vgrajeno karbonsko ploščo, morda pa je uporabil projekt zgolj za lansiranje tega modela na trg. Skratka, ideja se je prijela in letos to ni bila več nobena skrivnost, da bo Kipchoge uporabljal take copate (Vaporfly 4% Flyknit), pa vendar je imel popolnoma nov model, ki ima v sebi kar tri karbonske plošče (AlphaFly).
Tudi sam vse cestne teke in tudi nekatere malo lepše speljane gorske teke v zadnjem letu tekmujem s copati, ki imajo vgrajeno karbonsko ploščo (Carbon Rocket, na sliki). Hoka ima na voljo dva modela s to lastnostjo, ki pa se med seboj razlikujeta v določenih zadevah (prihodnjič o tem). Drugi model, Carbon X, so ravno tako kot Nike uporabili v projektu, kjer so želeli podreti rekord v ultra teku. Hokin atlet, Jim Walmsley, je z njim podrl rekord v teku na 50 milj, s čimer so model predstavili in ga približali širši množici.
Kakšen princip je v ozadju? Sigurno si inženirji niso izmislili tega po naključju. Nekaj je seveda tudi v inovacijah, ki jih marketing nato zapakira v določeno novost in s tem vsako blagovno znamko nekako ponese višje na lestvici, nekaj pa je sigurno tudi v napredku razvoja copat. Kot se pri kolesarstvu stalno izboljšujejo lastnosti kolesa, tako je prav, da se tudi v teku stvari premaknejo v to smer. Skratka, ideja copatov s karbonsko ploščo deluje na principu vzmeti, ki ob upogibu (fazi odriva) vrača del prožnostne energije tekaču. S tem naj bi se izboljšala ekonomika teka, lahko bi se tudi reklo, da naj bi tekač “pridobil še eno tetivo”. Ogljikova vlakna so kljub svoji upogljivost namreč tudi precej toga. Plošča je vgrajena v jedro podplata tekaških copatov in tako skrita v mešanici pene. Pri Nike copatih se je niti ne vidi, zato marsikdo tega sploh ne ve, Hokin model Carbon Rocket pa ima le-to vidno na spodnjem delu podplata. V letu 2020 se širijo govorice, da bo še nekaj blagovnih znamk vključilo ta koncept v svojo kolekcijo modelov, kar zna biti zanimivo za trg.
Vse to so pozitivne lastnosti, pa obstaja tudi kakšna slabost teh copatov? Po mojem mnenju ni niti ene slabosti, le ta, da so copati za nekaj evrov dražji. Vse ostale lastnosti, ki jih dober tekmovalni copat mora imeti, so po mojem občutku nespremenjene.
Kakšen je občutek teka v njih? Meni osebno je Carnon Rocket najljubši model za hitre treninge in tekmovanja, saj združuje občutek udobja in izjemno odzivnost. Verjamem, da se bo z leti še marsikaj izboljšalo, vendar do sedaj je to zame najboljši tekmovalni copat kar sem jih do sedaj uporabljal. Večina starejših modelov tekmovalnih copatov je namreč zelo minimalistična, kar je seveda prav, saj si na tekmi želimo čim manjše mase copata in pa visoko odzivnost, blaženje pa je na stranskem tiru (govorim za krajše preizkušnje). Z uvedbo karbonskih plošč pa nam lahko inženirji privoščijo malo več udobja, saj se odzivnost copata zaradi večje togosti, ki jo doda plošča, ne zmanjša. Vedno je potrebno iskati kompromis med udobjem in odzivnostjo, pri čemer verjamem, da so z uvedbo teh plošč zadeli poanto. Kakorkoli, jaz sem nad njimi navdušen, vsak pa mora seveda zadevo prvo testirati, da lahko oceni lastnosti takšnih copatov.
Avtor zapisa slovenski vrhunski tekač Timotej Bečan - več na https://www.facebook.com/timotejbecanofficial
PODATKI
- Prileganje: Srednje
- Podlaga: Cesta
- Kategorija: Nevtralno:
- Blaženje: Odzivno
GEOMETRIJA
- Padec: 5 mm
- Spredaj: 25 mm
- Peta: 26 mm
TEŽA
- Teža: 218 g
- Teža za velikost EU 42 2/3 in je odvisna od velikosti.
TEHNOLOGIJA
- Ultralahka, odprto zasnovana mrežasta konstrukcija za maksimalno zračnost in udobno prileganje.
- Vmesni podplat PROFLY™ za blažen pristanek in dinamičen odriv (PROpulsion in PROtection).
- Zunanji podplat iz gumirane pene za visoko odbojno blaženje in oprijem.
Ta model uporablja slovenski vrhunski tekač Timotej Bečan - več na https://www.facebook.com/timotejbecanofficial
PODATKI O SESTAVI:
- zgornji del obutve iz tekstilnega materiala in drugi materiali
- podloga in vložek sta iz tekstilnega materiala,
- podplat je iz materiala, ki je uvrščen med drugi materiali (guma)
Napiši mnenje
Opomba: HTML koda je onemogočena!
Ocena: Slabo Odlično
Prosim prepišite varnostno kodo: